YILLIK 2013

2013 kapak   Yıllık 2013

Yıllığın 2013 sayısında ağırlıklı olarak klinik deneyimi ve bu deneyimin kuramlaşma süreçlerini merkez alan makaleler bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine psikanalizin sanatla ve toplumsallıkla olan ilişkisini irdeleyen makaleler de seçkide yer alıyor.

Sınır durumdaki hastalarla analitik ilişkide yaşanan güçlüklere dair yeni neler söylenebilir?.. İğdiş edilme ve ayrılık kaygılarına dair psikanaliz kuramının günümüzde klinikte ulaştığı teknik  sonuçlar neler olabilir?.. Çağdaş toplumlarda, ergenin gelişimini sekteye uğratabilecek nitelikteki kendine yeterlik ülküsünün sorgulanması, ergenlerle olan çalışmalara ne gibi yeni boyutlar kazandırır?.. Psikanalizden geçmenin, sorunlu hamileliklerde kadınlara katkıları olabilir mi?.. Psikanaliz eğitiminde Fransız modeli içerisinde bebek gözleminin yeri nedir?.. Kaygı konusunda Freud ile Rank arasındaki görüş farklılıklarının tarihçesi bize kuramsal dinamiklerle ilgili hangi ipuçlarını verir?.. Çarşaf ve örtünmenin  ruhsallıktaki yansımaları ve Anzieu’nün “deri benlik” kavramı ile ilişkileri hakkında neler söyleyebiliriz?.. Bir sanatçı, John Cage ile bir psikanalist, W. R. Bion arasında keşfedilecek düşünsel yakınlıklar bize insanın varlık deneyimine dair yeni kavrayışların kapılarını açabilir mi?.. Bu sorular Uluslararası Psikanaliz Yıllığı’nın 2013 sayısında yer alan makalelerin eksen aldığı sorulardan bazıları.

İÇİNDEKİLER

 • Uluslararası Psikanaliz Yıllığı (2013) – Bella Habip, Editör
 • Melanie Klein’da Duygulanımlar – Richard Rusbriger
 • Kaygı: Israrcı Yoldaş. İğdiş Edilme ve Ayrılık Kaygılarına Dair Psikanaliz Kuramı ve Klinik Tekniğiyle İlgili Sonuçları –  Rosemary Davies
 • Ulaşılmaz Nesne? Sınır Durumdaki Hastalarla Analitik İlişkide Güçlükler ve Paradokslar – Irene Ruggiero
 • Günümüzde Ergenlerle Psikanaliz Tekniği Üzerine Düşünceler: Sözde-Sözde Olgunluk – Viviane Sprinz Mondrzak
 • Psikanalizden Geçiyor Olmasaydım, Hiçbir Zaman Hamile Kalmaya Cesaret Edemezdim”: Doğum Öncesi Tanı Sürecinden Geçmekte Olan Bir Kadınla İlgili Çok Disiplinli Bir Araştırmadaki Psikanalitik Gözlemler – Marianne Leuzinger-Bohleber ve Martin Teising
 • Uluslararası Psikanaliz Dergisi’nin Avrupa Yıllıkları: Dil Çeşitliliğinin Faydaları – Jean-Michel Quinodoz
 • Bebek Gözlemi ve Fransız Modeli – Didier Houzel
 • John Cage ve W. R. Bion : Disiplinlerarası Diyalog İçin Bir Deneme – Adela Abella
 • Divan ve Çarşaf – Siamak Movahedi ve Gohar Homayounpour
 • Sigmund Freud ve Otto Rank: Kaygı ve Doğumla İlgili Tartışma ve Yüzleşmeler – Francisco Pizzaro Obaid

ÇEVİRENLER : Aslı Day,  Aslı Kuruoğlu, Bella Habip, Elif Denizaslanı, Işıl Ertüzün, Melis Tanık Sivri, Meltem Temiz, Nilgün Taşkıntuna, Nilüfer Erdem, Şeyda Sunar Postacı.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s