YAYIN KURULUNDAN

IJP OPEN

THE INTERNATIONAL JOURNAL OF PSYCHOANALYSIS (IJP – Uluslararası Psikanaliz Dergisi) tarafından gerçekleştirilen önemli bir gelişmeyi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz: 25 Ocak 2014 tarihinden itibaren hayata geçen IJP Open sitesi, kayıt olan herkesin ücretsiz ulaşabileceği yeni bir psikanaliz yayın kanalıdır.

IJP Open bir tartışma platformudur. Bu platform sayesinde, psikanalitik yayıncılık tarihinde ilk kez okurlar IJP’ye yayımlanmak üzere gönderilen makaleleri akran incelemesinden, değerlendirme ve seçim sürecinden önce okuyabileceklerdir. Üye olan okurlar makaleler üzerine akran tartışmasına katılma, formel değerlendirmeyi yapan meslektaşların yorumlarını görme ve yeni makaleleri beklemeden okuma imkânına kavuşmaktadır. IJP Open’da metinler İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Portekizce, İtalyanca ya da Almanca olarak yer almaktadır. Yorumlar da bu dillerden biriyle yapılabilmektedir.

IJP Open yazar, editör, değerlendirmeci ve okur arasındaki etkileşimin en yüksek düzeye çıkartılmasını; tüm dünyada benzer ya da farklı psikanliz geleneklerinden meslektaşlar arasındaki uluslararası iletişimin güçlendirilmesini; psikanalizde eleştirel düşünmenin geliştirilmesini ve mesleğin daha ileri götürülmesini amaçlamaktadır.

Tüm meslektaşları bu tartışma grubuna davet ediyoruz. www.ijp-open.org

 

 

ÇAĞDAŞ PSİKANALİZ MAKALELERİNİ TÜRKÇE OKUMAK

The International Journal of Psychoanalysis (Uluslararası Psikanaliz Dergisi – IJP)  psikanaliz camiasının en köklü dergisi ve kuşkusuz en prestijli yayınlarından biri. 1920’de Ernest Jones tarafından Sigmund Freud’un himayesinde kurulan IJP 1947’den bu yana Britanya Psikanaliz Cemiyeti’nin sorumluluğu altında. IJP Dana Birksted-Breen editörlüğünde yayımlanıyor.

Psikanaliz ve psikoloji alanında uluslararası düzeyde en fazla referans gösterilen bilimsel dergiler arasında ilk sıralarda yer alan IJP çağdaş psikanalizin en canlı tartışmalarını sayfalarına taşıyor. Ogden’den Green’e, O’Shaugnessy’den Kernberg’e çağdaş ustaların güncel makalelerini IJP’de takip etmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa, Asya ve Kuzey ve Latin Amerika psikanalizinin önde gelen psikanalistleri kuramsal ve klinik katkılarıyla IJP sayfalarında buluşuyor. (IJP’de 2008’den günümüze yayımlanan tüm makalelerin listesini bu blogun Dizin sayfalarından takip edebilirsiniz .)

Dergi uzunca bir süredir, Uluslararası Psikanaliz Yıllığı başlığı altında yıllık seçkileriyle Türk okurlarına ulaşıyor. Her yıl IJP’de yayımlanan yüze yakın makale arasından seçilen metinler 2009’dan bu yana Yıllıkta bir araya getiriliyor. Uluslararası Psikanaliz Yıllığı’nın 2013 sayısı olan 5. sayısı çıktı.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s